۱۴۰۳/۰۵/۰۳

مهلت وزارت راه به شهرداری‌ها برای معرفی محلات مشمول بسته نوسازی بافت فرسوده

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: مقرر و تاکید شد که شهرداری‌ها تا پایان خرداد ماه محلات مشمول بسته نوسازی بافت فرسوده را معرفی کنند.
مهلت وزارت راه به شهرداری‌ها برای معرفی محلات مشمول بسته نوسازی بافت فرسوده

به گزارش اخبار ساخته ها از وزارت راه و شهرسازی، محمد آئینی در نشست با شهردار ارومیه افزود: به منظور تسریع در اهداف دولت سیزدهم، شهرداری‌ها هرچه زودتر مقدمات اجرای بسته تشویقی را برای بهره‌مند شدن مردم از حق قانونی خود برای نوسازی بافت فرسوده فراهم کنند و در این کار سرعت لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: تنها شرطی که برای اجرای بسته وجود دارد این است که شهرداری‌ها محلات مشمول را مشخص کنند که عمده محلات بافت فرسوده مشمول این بسته هستند.

آئینی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی حداکثر تا پایان خرداد ماه محلات مشمول بسته ۱۹ بندی تشویقی توسط شهرداری‌ها احصا و در کمیسیون ماده ۵ استان مصوب کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در همه شهرهایی که اجرای بسته را شروع کردند شاهد رشد ۱۰ تا ۴۳۰ درصدی رشد صدور پروانه‌های ساختمانی هستیم.

وی ضمن تاکید بر اهتمام شهرداری ارومیه نسبت به معرفی محلات مشمول بازآفرینی شهری تا پایان خرداد، تصریح کرد: انتقال پادگان لشکر ۶۴ در قالب طرح بازآفرینی شهری در دستور کار است که با این کار در صدد هستیم تا از ظرفیت اراضی برای احیای کاربری‌های عمومی و به خصوص فضای سبز و ایجاد باغ موزه نظامی استفاده کنیم.

شهردار ارومیه نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلات اصلی این حوزه تداخل بافت‌های تاریخی شهر با محدوده بافت فرسوده است، در مجموع ۴۱۷ هکتار بافت فرسوده ارومیه در دل بافت تاریخی قرار دارد.

حسین مهدی زاده افزود: برخی قوانین و ضوابط سازمان میراث فرهنگی حالت بازدارنده دارد و میزان صدور پروانه ساختمانی در این محدوده را با مشکل مواجه کرده است به همین دلیل نمی‌توانیم از ظرفیت‌های قانونی که در حوزه بازآفرینی شهری وجود دارد به درستی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه اکنون ۴۱۷ هکتار بافت فرسوده تقریبا بلاتکلیف است و با اتمام مطالعات، این مشکل رفع خواهد شد، وجود پادگان لشکر ۶۴ در داخل شهر را از دیگر مشکلات در ارومیه عنوان کرد و گفت: موضوع انتقال پادگان طی دو دهه گذشته بارها و بارها مطرح شده است و در این دیدار جهت هم افزایی پیشنهاد شد تا طرح انتقال پادگان در قالب طرح بازآفرینی مطرح شود که مورد استقبال قرار گرفت.

مهدی زاده افزود: پادگان لشکر ۶۴ در داخل محدوده شهری یک کاربری نامتجانس است که حتما باید منتقل شود. با توجه به اینکه پادگان در هسته مرکزی شهر قرار دارد به دنبال این هستیم تا از این ظرفیت برای احیای کاربری‌های عمومی و به خصوص فضای سبز و ایجاد باغ موزه نظامی استفاده کنیم، همچنین ساخت باغ موزه نظامی برای اولین بار در کشور انجام می‌شود و در شورای عالی معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی نیز به تصویب رسیده است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید