۱۴۰۲/۰۱/۰۷

رونمایی از پرچالش ترین قسمت نیروگاه طوس مشهد

پروژه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سیستم تحریک واحد ۳ نیروگاه طوس مشهد به اتمام رسید.
رونمایی از پرچالش ترین قسمت نیروگاه طوس مشهد

به گزارش اخبار ساخته ها به نقل از تدکو؛ ابوالقاسم احمدی مهر سرپرست شرکت مدیریت توسعه انرژی تأمین در حاشیه بازدید از نیروگاه طوس مشهد گفت: مراحل اجرایی تعمیرات اساسی واحد ۳ نیروگاه طوس از ۲۰ مهر ماه کلید خورد و تا ۲۹ دی ماه به طول انجامید که در این تعمیرات همچون گذشته بهره‌گیری از قطعات دانش بنیان شده ایرانی در اولویت قرار گرفت.

 وی افزود: یکی از چالش‌های ما در تعمیرات اساسی واحد ۳ نیروگاه طوس، بومی‌سازی سیستم تحریک بود که نقش بسیار مهمی در واحد ۳ نیروگاه دارد چراکه این سیستم باید ولتاژ مورد نیاز برای ورود به روتور را فراهم کند و این اقدام در نهایت با تلاش شبانه‌روزی مهندسین نخبه ایرانی و با هدف بهسازی و نوسازی نیروگاه برای سه دهه پیش رو، سیستم تحریک ژنراتور به طور کامل بومی‌سازی و نصب شد.

 سرپرست شرکت مدیریت توسعه انرژی تأمین ادامه داد: از مهمترین ویژگی‌های سیستم تحریک واحد ۳ می‌توان به قابلیت اطمینان بالا باتوجه به دو کانال مستقل و افزونه در بخش‌های کنترل و قدرت اشاره کرد که با این قابلیت، در صورت از دست رفتن بک کانال، کانال دیگری در کوتاه‌ترین زمان و بدون هیچ‌گونه قطعی برق جایگزین می‌گردد. همچنین تمام مدهای کنترلی این سیستم، الگوریتم هوشمند محدودکننده زیر تحریک جهت پایدارسازی ژنراتور حین خطا طراحی شده است.

 احمدی‌مهر در پایان با اشاره به توان بالای مهندسین ایرانی در بومی‌سازی قطعات مهم و تأثیرگذار نیروگاهی، گفت: با توجه به همزمانی پایان پروژه با تعمیرات اساسی واحد ۳، سیستم در این واحد نصب و پس از انجام موفق تنظیمات و تست‌های کامیشنینگ، ژنراتور با شبکه سنکرون و در مدار تولید قرار گرفت.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا قیمت مسکن تا پایان سال 1401 کاهش می یابد؟