۱۴۰۱/۱۱/۱۴

تنگه هلت با طبیعتی بکر در استان لرستان + تصاویر

یکی از مقاصد طبیعت‌گردی و جاذبه های گردشگری استان لرستان در شهرستان پل دختر، تنگ هِلت (helt) است.
تنگه هلت با طبیعتی بکر در استان لرستان  + تصاویر

به گزارش خبرنگار اخبار ساخته ها؛ تنگه هلت یا تنگه هلد یکی از تنگه‌های افسانه‌ای استان لرستان است که در در میان سنگ‌های سترگ و صخره‌های بلند جای گرفته است. از داخل این تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که با عبور خود بر عظمت و بزرگی هلت افزوده و سیمایی جادویی به آن بخشیده است.

تنگه هلت در اثر فرسایش آبی به وجود آمده است

تنگه هلت در طی زمان و در اثر فرسایش‌های آبی به وجود آمده است. وجود چشمه‌ها و آب‌های جاری، موجب تغییر شکل لایه‌های رسوبی و آهکی شده و به مرور زمان و در اثر عبور آب، این دره شگفت انگیز به وجود آمده است. باید گفت که تا سال‌های اخیر ورودی تنگه هلت در زیر آب قرار داشت و دسترسی به آن ممکن نبود. در اثر سیلاب‌ها مسیر این تنگه باز و این مکان شگفت‌انگیز هویدا شد.

طول تنگه هلت حدود چهار کیلومتر است و چنانچه با سرعت متوسط حرکت کنید تقریبا ۱٫۵ تا دو ساعت زمان می‌برد تا این دره را بپمایید و همین مدت نیز طول می‌کشد تا این مسیر را برگردید. عمق آب تنگه هلت گاهی تا ۱٫۵ متر نیز می‌رسد.

وجه تسمیه تنگه هلت

تنگه هلت به نام‌های تنگ هلت، تنگه هلد و تنگ هلد نیز شناخته می‌شود. واژه هلت نام یکی از طایفه‌های لر به اسم نجف‌وندها است که در منطقه هلد لرستان زندگی می‌کنند. مردمان محلی این خطه این تنگه اعجاب‌آور را هلد نامیده‌اند.

تنگه هلت کجاست؟

تنگه هلت یکی از جاهای دیدنی پلدختر در استان لرستان است. این تنگه افسانه‌ای و زیبا در محور آزادراه پل زال–خرم آباد بین تونل خرگوشان یک و دو واقع شده است.

  • آدرس: ۹۰ کیلومتری آزادراه زال به‌سمت اندیمشک  

مسیر دسترسی تنگه هلت

برای سفر به تنگه هلت آزادراه اندیمشک به خرم‌آباد را پیش بگیرید، بعد از عبور از تونل گندم کار و ترشان، نرسیده به تونل خرگوشان، در سمت راست جاده ماشین را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده طی کنید.

نکاتی که در سفر به تنگه هلت لازم است بدانید

  • اگر تاکنون به تنگه هلت سفر نکرده‌اید، توصیه می‌شود به‌همراه تورهای معتبر تنگه‌نوردی، راهنمایان مجرب و محلی به این مکان سفر کنید.
  • سفر به تنگه هلت و عبور از آن نیازمند داشتن مهارت‌های شنا و صخره‌نوردی است.
  • وسایل لازم و ضروری برای تنگه‌نوردی و صخره‌نوردی مانند لباس و کفش مناسب به‌همراه داشته باشید.
  • تنگه‌نوردی در هلت سخت و طاقت فرسا است و حدود چهار ساعت زمان می‌برد. در طول مسیر باید از صخره‌ها بالا و پایین بروید و در تنگه شنا کنید.
  • توجه داشته باشید که شیرجه زدن در این تنگه به‌دلیل صخره‌ای بودن کف آن ممنوع و خطرناک است.
  • به‌دلیل وجود تخته سنگ‌های بزرگ، عبور از برخی قسمت‌های تنگه هلت سخت خواهد بود؛ در برخی قسمت‌ها صخره‌ها چنان به هم نزدیک هستند که به‌سختی می‌توان از میان دو صخره عبور کرد.

بهترین فصل سفر به تنگه هلت لرستان

با توجه به موقعیت و شرایط آب‌وهوایی تنگه هلت، بهترین زمان برای سفر به این مکان شگفت‌انگیز فصل تابستان است. در بقیه ایام سال به‌دلیل سرد بودن هوا، بارندگی و به‌دنبال آن افزایش عمق تنگه و امکان ایجاد سیلاب سفر به این مکان خطرناک است

انتهای پیام/

انتهای پیام/

سایر تصاویر

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا قیمت مسکن تا پایان سال 1401 کاهش می یابد؟