۱۴۰۱/۱۱/۱۴

بتن سبز چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

تلاش هایی که در خصوص ایجاد مصالح پایدار صورت گرفته منجر به ایجاد محصولی به نام بتن سبز شده که از مواد زائد بتن ساخته می شود.
بتن سبز چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ تولید سیمان و بتن مقدار زیادی گاز کربن ایجاد می کند و با آلوده نمودن هوا منجر به آسیب رساندن به محیط زیست می شود. اما در ساخت بتن سبز از فرآیندهایی استفاده می شود که هیچ گونه ضرری برای محیط زیست ندارد.

ضایعات بتنی مانند سرباره، بتن بازیافتی، خاکستر بادی، رشته های قوطی آلومینیومی، زباله های نیروگاه، شیشه زباله، گل های قرمز، خاک رس سوخته، خاک اره، خاکستر احتراق و ماسه ریخته گری از مواد تشکیل دهنده بتن سبز هستند.

 به علت مزایای منحصر بفرد این نوع مصالح، در سال های اخیر استفاده از آن رواج یافته و به بتنی محبوب در بین سازندگان تبدیل شده است. بتن سبز فرصتی مناسب برای خرید بتنی ارزان تر و بی خطر برای محیط زیست می باشد.

برای دستیابی به ساخت و ساز سبز یا پایدار، بتن سبز بهترین انتخاب می باشد. با استفاده از تکنولوژی سبز در تولید مصالح می توان منابع انرژی و مواد طبیعی را برای نسل های بعدی ذخیره نگه داشت.

 با جایگزینی مواد زائد به جای مواد خام طبیعی، مشکلات زیست محیطی کاهش می یابد و از انتشار گازهای گلخانه ای جلوگیری می گردد. در واقع به جای مواد غیر پایدار در تولید بتن سبز از مواد پایدار استفاده می گردد.

 با تولید بتن سبز ضایعاتی که از تخریب سازه های بتنی ایجاد می شوند مجدداً به کار می روند و قوطی های آلومینیومی نیز به الیاف تبدیل می شود و در افزایش تقویت بتن کارایی خواهند داشت.

بااین کار حجم ضایعات موجود در سطح زمین نیز کاهش می یابد.

مزایای استفاده از بتن سبز

میزان مقاومت بتن سبز در مقایسه با بتن معمولی 30 درصد بیشتر است و میزان سیمانی که در تولید آن استفاده می شود کمتر است.

این نوع بتن نقش مهمی در طول عمر ساختمان ایفا می کند و مقاومت آن بسیار بالا می باشد. بتن سبز با هدف افزایش دوام و استحکام ساختمان تولید می شود و یک فن آوری نوین در جهت حفظ محیط زیست و پرهیز از آسیب رساندن به آن می باشد.

یکی از گازهای گلخانه ای که نقش مهمی در گرم شدن زمین دارد گاز دی اکسید کربن است. بتن معمولی به میزان زیادی این گاز را تولید می کند. اما فرآیندی که در تولید بتن سبز استفاده می شود تولید این گاز را به حداقل می رساند.

بتن سبز از کیفیت مطلوبی برخوردار است و به دلیل مصرف انرژی پایین و بهره گیری از روش های مقرون بصرفه هزینه خرید آن نیز مناسب می باشد. هزینه مناسب این محصول باعث می شود استفاده از آن در ساخت و ساز رواج پیدا کند و به عنوان یک محصول ایده آل طرفداران بسیاری داشته باشد.

با استفاده از بتن سبز میزان آلاینده های محیط زیست را می توان به حداقل رساند.

این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات دمایی و مواد اسیدی دارد.

 مقاومت فشاری این محصول به نسبت بتن عادی دو برابر است.

استفاده از بتن سبز در صنعت ساخت و ساز از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه است و با توجه به مزایای قابل توجه آن می توان این متریال را ماده ای پایدار و دوستدار محیط زیست معرفی نمود.

بتن سبز یک بتن با مقاومت بالاست که کاربرد آن در اعضای سازه میزان مصرف بتن و میلگرد را در بناهای بتن آرمه کاهش می دهد.

این بتن مصرف آرماتور را تا 20 درصد کاهش می دهد.

بتن سبز به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارد.

معایب استفاده از بتن سبز

میزان جذب رطوبت و آب توسط بتن سبز بالاست.

میزان خزش و جمع‌شدگی بتن سبز نسبت به بتن معمولی بیشتر است.

مقاومت خمشی در بتن سبز نسبت به بتن معمولی پایین‌تر است.

سازه‌های بناشده با بتن سبز معمولاً نسبت به سازه‌های بناشده با بتن معمولی، عمر کم‌تری دارند.

کاربرد بتن سبز

ساخت پل

استفاده در ساخت و ساز شهری

راه سازی

سدسازی

ساخت سکو و پایه بتنی

مرمت و بازسازی بناهای تاریخی

قیمت بتن سبز

قیمت بتن سبز به عواملی چون مقاومت فشاری، متریال بکاررفته در آن، ابعاد، سایز، اندازه و ضخامت بتن و عیار آن بستگی دارد. 

نکات پایانی

سنگدانه ها از جمله مواد اصلی در تولید بتن هستند. این مواد از معادن موجود در سطح زمین استخراج می شوند و استخراج بی رویه آنها مشکلات زیست محیطی بسیاری ایجاد می کند.

اما بتن سبزی که امروزه تولید می شود آسیب های زیست محیطی را کاهش می دهد و مشکل کمبود سنگدانه را حل می کند.

علاوه بر آن دفع ضایعات ساختمانی از جمله مشکلاتی است که همواره در شهرها مشاهده می شود. بیشترین حجم این نخاله ها را آجر و بتن تشکیل می دهد، از این رو تولید بتن سبز می تواند نقش موثری در کاهش ضایعات ساختمانی ایفا کند.

انتهای پیام/

منبع خبر: ساختمانچی

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا قیمت مسکن تا پایان سال 1401 کاهش می یابد؟