۱۴۰۲/۰۳/۱۴

اقامتگاه های بوم گردی در بوشهر با ظاهر غیر بومی

اقامتگاه های بوم گردی در بوشهر ظاهر بومی ندارد.
اقامتگاه های بوم گردی در بوشهر با ظاهر غیر بومی

به گزارش اخبار ساخته ها؛ اسماعیل سجادی منش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به وجود ۶۵ اقامتگاه بوم گردی در استان گفت: استان بوشهر در این حوزه جزء استان‌های برتر در کشور است اما بسیاری از این اقامتگاه‌ها به یک منزل معمولی شبیه هستند و ظاهر بومی ندارند!

اسماعیل سجادی‌منش افزود: در گذشته افراد با داشتن یک منزل معمولی هم مجوز اقامتگاه بوم‌گردی می‌گرفتند اما اقامتگاه بوم‌گردی شاخص و دستورالعمل دارد. از این اکنون اخذ مجوز در این زمینه را سخت‌تر کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه درآمد حاصل از ورود مسافر به استان بوشهر در نوروز ۱۴۰۲، معادل ۶ میلیون تومان برای هر بوشهری بود، اضافه کرد: این استان باوجود شرایط آب‌وهوایی گرم و مرطوب، سالانه ۲۰ میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند در حالی که فقط هفت هزار تخت اقامتی در استان بوشهر وجود دارد! این آمارها با هم سازگار نیستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به ساخت و ساز بر روی عرصه تاریخی بندر سیراف گفت: استدلال ساکنان این بندر آن است که آباد و اجداد آنها در این محل زندگی می‌کرده‌اند و اکنون با گسترش خانواده چاره‌ای ندارند!

قیمت زمین‌های حاشیه آثار باستانی در بندر سیراف که باید از مردم خریداری شود بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است در حالی که مجموعه اعتبار سال گذشته وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای کل کشور ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه پرونده تعیین حریم سه نقطه در استان بوشهر ارسال شده است، اضافه کرد: این نقاط شامل زندان سلیمانیه در دشتستان، یک نقطه در دیلم و  موزه منطقه‌ای  خلیج فارس در شهر بوشهر بوده‌اند که پس از بررسی‌های کارشناسی موزه منطقه‌ای خلیج فارس از این لیست خارج شد.

سجادی‌منش تصریح کرد: از یک مجموعه بزرگ گردشگری در کشور برای بازدید از استان بوشهر دعوت کردیم. تیم تحقیقاتی این مجموعه معتقد بودند که این استان فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در حوزه گردشگری دارد. به این منظور یک کتابچه سرمایه‌گذاری با ۶۲ بسته و ۲۸۰ فرصت سرمایه‌گذاری تدوین و به این مجموعه گردشگری ارائه شد.

وی با بیان اینکه یک مجموعه بزرگ گردشگری در استان بوشهر هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری خواهد کرد، افزود: با ورود این سرمایه‌گذار دیگر نگران جذب گردشگر در استان بوشهر نخواهیم بود چرا که این سرمایه‌گذار علاوه بر مرمت و احداث مراکز گردشگری، گردشگر را نیز با خود به استان می‌آورد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان اینکه عمارت حاج رئیس در شهر بوشهر به مجموعه گردشگری به همت همین سرمایه‌گذار مرمت خواهد شد، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در چند نقطه از شهرستان تنگستان و گناوه جهت ساخت دهکده‌های گردشگری دریایی و نقاطی از دشتستان نیز در دستور کار این مجموعه خواهد بود.

سجادی‌منش با بیان اینکه برای ثبت آثار ملی هر استان سهمیه ویژه خود را دارد، عنوان کرد: سهم استان بوشهر در سال ۱۴۰۱، هفده اثر بوده است که بر اساس شاخص‌هایی همچون جام مایه دینی و مذهبی داشتن، آئین‌ها و مراسمات مذهبی، موارد اجتماعی و مشاغل اولویت‌بندی دشده‌اند.

وی ادامه داد: از شاخص‌ترین آثاری که برای ثبت ملی از استان بوشهر معرفی شده‌اند می‌توان به شهید نادر مهدوی، حماسه زنان لرده شهرستان دشتستان به عنوان نمادهای مقاومت و شیوه ماهی‌گیری در روستای گلستان اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به بومی نبودن بافت شهر و روستاهای استان بوشهر بیان کرد: فقط در بافت تاریخی شهر بوشهر ساخت‌وسازها ملزم به بومی‌ بودن دارند اما در سایر نقاط متاسفانه با وجود مطرح شدن این موضوع در صحن شورای شهر، شورای اداری و شورای برنامه‌ریزی همچنان الزامی برای این کار نیست!

سجادی‌منش با بیان اینکه با همکاری سازمان نوسازی مدارس استان بوشهر قرار بر این شد که مدارس با بافت بومی ساخته شوند، خاطر نشان کرد: با همکاری این سازمان تا کنون ۱۷ مدرسه با طراحی بومی در این استان کلنگ زنی شده‌اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه موزه منطقه‌ای خلیج فارس، پایگاه علمی می‌شود، گفت: مقرر شده است با هماهنگی دانشگاه خلیج فارس نشست‌های علمی-تاریخی با حضور اهالی تاریخ و افرادی که تاریخ شفاهی استان بوشهر را می‌دانند کنفرانس‌های علمی برگزار شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به نبود مرمت‌گر در موزه منطقه‌ای خلیج فارس، عنوان کرد: اشیاء تازه کشف شده در استان بوشهر با وجود اینکه موزه منطقه‌ای خلیج فارس آزمایشگاه خوبی دارد اما به دلیل نداشتن مرمت‌گر، به تهران ارسال می‌شوند. پیش‌تر یک گروه مرمت‌گر این کار را به صورت قراردادی با ما انجام می‌دادند اما این کار هزینه زیادی در بر داشت از این رو اکنون به‌دنبال جذب یک نیرو مرمت‌گر هستیم.

سجادی‌منش با اشاره به تجهیز شدن گالری موقت موزه منطقه‌ای خلیج فارس اظهار کرد: در این گالری الواح تاریخی را از موزه ملی قرض می‌گیریم و همچنین اشیایی که در مخزن موزه هستند و به نسبت اشیاء حاضر در موزه ارزش کمتری دارند را برای مدت یک هفته در معرض بازدید عموم خواهیم گذاشت.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار و به شکل همزمان کار مطالعات باستان‌شناسی پنج محوطه تاریخی با هدف اثبات قدمت تاریخی این استان انجام شد، گفت: این محوطه‌های تاریخی شامل تُل تَهماچی در شهرستان دیلم، گورستان شُغاب، مجموعه کاخ‌های هخامنشی برازجان و محوطه تاریخی بردو در شهر بردستان بودند .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر یادآور شد: طبق مجوز پژوهشگاه گردشگری، دوره کاوش ۴۵ روزه است که اولین نتایج حاصل از این کاوشها در سمینار «جدیدترین یافته‌های خلیج فارس» در بوشهر ارئه شد.

سجادی‌منش اعلام کرد که بنا نداریم کاوش سایت شُغاب در شهر بوشهر را ببندیم و قرار است با همکاری شهرداری بوشهر این منطقه تبدیل به سایت موزه شود.

وی با اشاره به وجود ۵۷ روستای هدف گردشگری در استان بوشهر تاکید کرد: روستای هدف گردشگری شاخص‌هایی دارد و نباید هر روستایی را به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب کرد. بوم روستا باید سنتی باشد نه اینکه خیابان ۲۴ متری داشته باشد، دیوارهای ساختمان‌ها در روستاها در این استان کاشی و سرامیکی است در حالی معمولی‌ترین حالت به محلاتی جنوبی مرکز استان شبیه هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با انتقاد نسبت به تعداد بالای روستاهای هدف گردشگری در این استان گفت: تعداد زیاد روستاهای هدف گردشگری در استان بوشهر سبب شده است تا نتوانیم کارها را به خوبی پیش ببریم.

سجادی‌منش با تاکید بر اینکه فقط سه روستا رو به عنوان روستای هدف گردشگری در استان بوشهر قبول دارم، اظهار کرد: با بنیاد مسکن هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است تا سه روستا را به عنوان روستاهای هدف گردشگری بسازیم. به جای آسفالت در طرح هادی روستاها بهتر بود که انقلاب سنگ‌فرش راه می‌افتاد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایسنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا روند قیمت مسکن تا پایان سال 1402 افزایشی خواهد بود؟