۱۴۰۲/۰۱/۰۵

اظهارات رئیسی درباره وعده مسکن و خانه دار شدن مردم

رئیس‌جمهور: وعده دولت در ساخت سالانه یک میلیون مسکن باقی است و در این مسیر مردم، دستگاه ها و انبوه سازان یار یکدیگر دولت خواهند بود.
اظهارات رئیسی درباره وعده مسکن و خانه دار شدن مردم

به گزارش خبرنگار اخبار ساخته ها حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری شب گذشته- سه شنبه 11 بهمن - در گفت و گو ویژه خبری به صورت مستقیم با مردم درباره مهمترین مسایل اقتصادی کشور سخن گفت.

رئیس جمهوری در این برنامه درباره نرخ اشتغال و بیکاری، نوسانات نرخ ارز در بازار ارز،شبکه اینترنت و ارتباطات، تولید و سرمایه گذاری، قیمت کالاها در بازار و تحریم های ظالمانه اقتصادی و اقدامات و برنامه دولت برای رفع موانع و مشکلات این حوزه توضیحاتی را ارایه کرد. 

حجت الاسلام رئیسی همچنین درباره ساخت مسکن که یکی از اصلی ترین شعارهای انتخابی وی در سال 1400 بود توضیح داد. او آن زمان اعلام کرده بود « دولت در چهار سال 4 میلیون واحد مسکونی ( سالی یک میلیون واحد) خواهد ساخت» که بسیاری از کارشناسان این وعده را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دادند. اغلب کارشناسان معتقد بودند که با شرایط اقتصادی کشور تحقق این شعار ( ساخت سالی یک میلیون واحد مسکن) امکان پذیر نیست که البته در پایان سال اول دولت سیزدهم مطابق آماری که اعلام شد این وعده محقق نشد. تا اینکه مدتی پیش هم محمد مخبر معاون اول رییس جمهوری در مصاحبه ای اعلام کرد « ساخت مسکن توسط دولت انجام نمی شود بلکه دولت کمک می کند تا بخش خصوصی و مردم مسکن بسازند» که به این معناست منظور سخنان رییس جمهور ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال « توسط دولت» مورد نظر نبوده است. 

رئیس جمهوری دیشب چه گفت: 

دیشب حجت الاسلام رئیسی در بخشی از سخنانش که به موضوع « ساخت مسکن » ارتباط داشت گفت: نقش دولت در موضوع ساخت مسکن، مباشر و تسهیل‌گر است. به این معنا که در یکجا دولت زمین و تسهیلات داده و خود نیز می سازد و در جای دیگر فقط زمین و تسهیلات می‌دهیم و خود فرد یا تعاونی‌ها خودشان می‌سازند. یک بخش هم خود مالکان هستند که دولت فقط تسهیلات می‌دهد که آنها بسازند.  ما در دولت با پروژه‌های نیمه تمامی مواجه بودیم که مردم از ۱۰ سال قبل چشم انتظار بودند که به سرانجام برسد. مسکنی که در شهرهای مختلف نیمه‌کاره مانده بود و مردم پول هایشان را پرداخت کرده بودند و منتظر بودند مسکن به دستشان برسد و گاهی ۲۵درصد و گاهی ۴۰ یا ۵۰ درصد انجام شده بود.

وی افزود: یکی از کارهای دولت در یک سال و چند ماه این بوده که پروژه‌های نیمه‌تمام را در استان‌ها کلید بزند و به سامان برساند. الان هم به صورت هفتگی آماده و واگذار می‌شود. مسکنی که قبلاً بخشی از آن ایجاد شده بوده  در این دولت تکمیل می‌شود.

رئیس جمهور بیان کرد: در قانون جهش تولید مسکن دولت مکلف شده است که هر سال یک میلیون مسکن ایجاد و آنرا پیگیری کند. این وعده من هم در انتخابات بوده است. یعنی اگر من هم نباشم و هر کس دیگری در این کشور باشد اگر نیاز کشور را برآورده کند باید یک میلیون مسکن در سال ساخته شود اگر نشود ما شاهد برخی از مشکلات خواهیم بود.

آیت الله رئیسی یادآور شد: بنابراین وعده دولت به قوت خود باقی است ما با کمک انبوه سازان و تعاونی‌ها و خود مردم در شهر و روستا وعده ای را که به ساخت یک میلیون مسکن داده‌ایم چه به عنوان مباشر و چه تسهیل گر این کار دنبال می‌کنیم.

اکنون باید دید دولت سیزدهم در پایان سال دوم، مرداد 1402 میتواند با همکاری بخش خصوصی و مردم یک میلیون واحد مسکونی بسازد و کسری وعده خود در سال 1401 را نیز جبران کند تا به گفته رییس جمهوری دولتی « صادق الوعد» باشد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا قیمت مسکن تا پایان سال 1401 کاهش می یابد؟